تبلیغات
چـــادر خـــاکـی

چـــادر خـــاکـی
*** زینب عفیفه ای است که در راه عفتش .... عباس می دهد،نخ معجر نمی دهد ***
قالب وبلاگ
نوای وبلاگ
پخش زنده حرم
نظر سنجی
مطالب این وبلاگ را چقدر موثر ارزیابی می کنید؟

اسماعیل ِ من


الله جمیل و یحب الجمال: خداوند زیباست و زیبایی ها را دوست دارد.

زیبا! زشت! زیباتر! آیا براستی کسی معنای واقعی این کلمات را می داند؟ یا بهتر است بگویم این کلمات یعنی چه؟ آیا زیبایی یعنی زشت نبودن؟ و آیا زشت یعنی زیبا نبودن؟ آیا اصلاً زیبایی و زشتی به ظاهر مربوط می شوند؟ آیا اصلا زیبایی یعنی آراسته بودن؟

همانطور که پیداست، هریک از این عبارات دارای معنی خاص برای هر فرد است!! اما همه افراد در اصل زیبا بودن و زیبایی دوستی اشتراک دارند!! اما حد و حدود زیبایی در دید افراد، نسبی است. حال جای سوال دارد که آیا واجب است همه افراد در جامعه، زیبا ظاهر شوند؟! مسلماً فطرت هر فرد به این سوال پاسخ مثبت می دهد. بله. هر فرد باید با یک زیبایی نسبی در جامعه حضور یابد. این زیبایی منحصر به ظاهر افراد نیست! رفتار یک فرد، طرز تفکر یک فرد در محیط اجتماع، اعمال یک فرد، ... همه و همه باید زیبا باشند تا جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، زیبا باشد. حال بحث را متمرکز به زیبایی ظاهری می کنیم. طبیعتاً گام اول برای زیبایی ظاهری، آراسته بودن است! آراستگی، نظم و پاکیزگی از شرایط اولیه زیباسازی ظاهر هستند. اما توجه به این نکته ضروری است که برخلاف زیبایی که یک امر نسبی است، آراستگی یا نظم یا پاکیزگی یک امر ثابت و محدود شده می باشند! برای مثال، کسی که موهای سر خود را شانه نمی کند و در دید عموم ظاهر می شود، از دید همه افراد آراستگی ندارد و نظم ظاهری در او دیده نمی شود. به عبارتی دیگر هیچ کس با دیدن چنین وضعی، رای بر منظم بودن ظاهر این فرد نخواهد داد.

 

پس عملاً به این نتیجه می رسیم که که نظم، آراستگی وپاکیزگی اموری ثابت هستند (نسبی نیستند) و طبعاً واضح است که هر امری که نسبی نباشد، حریم و محدوده و معیار خاصی دارد. با نگاهی متمرکزتر به موضوع زیبایی ظاهر، این بحث پررنگتر می شود که آراستگی در زیبایی ظاهر چیست؟ آراستگی ظاهر یعنی ژولیده نبودن! و در پس آن، منظم بودن در ظاهر یعنی برخورداری از آراستگی و طبعا فردی که منظم است، آراسته نیز می شود و فرد آراسته و منظم، پاکیزه نبودن را بر نمی تابد.

برای همه افراد واضح است که پوشش نقش مهمی در آراستگی و نظم افراد دارد.ب ا همه این تفاسیر، توجه به این نکته حائز اهمیت است که ظاهر هر فرد تا حد زیادی، تجلی باطن هر فرد است. برای مثال کسی که در باطن انسانی بی نظم است، نظم ظاهری برای او اهمیت چندانی ندارد یا کسی که خداترس است نمی تواند به راحتی به هر گناهی تن دهد.

از آنجایی که پوشش هر فرد رابطه مستقیمی با افکار آن فرد دارد باید درنظر داشت که افراد در افکار خود، چه چیزی را آراستگی یا نظم می پندارند؟ آیا کسی که فکر می کند با آرایش (زیبا سازی از راه افزودن) یا پیرایش (آراستگی از راه کاهش) دلخواه، آراسته تر است، به محدوده آراستگی در جامعه خود توجهی دارد؟ یا اگر کسی فکر می کند با به سر کردن چادر منظم تر است، آیا واقعا به نظم و پاکیزگی اهمیت می دهد؟ این تناقضات و یکسو نگری ها عموماً نتیجه عکس را به همراه دارند!! برای مثال کسی که چادر به سر می گیرد و پاکیزگی چادرش یا ظاهرش برای اواهمیتی ندارد، چه حسی را به یک فرد بدون چادر القاء می کند؟ و در سمت مقابل کسی که تلاش دارد با پیشرفت به سوی برهنگی بر زیبایی خود بیافزاید، چه حسی را به دیگران القا می کند؟ و عواقب القاء اینگونه احساسات در افراد چگونه است؟ پس باید اینطور نتیجه گرفت که هرنوع پوششی ملاک بر درستی و کمال محض نیست!

برای مثال در احکام دین اسلام به بانوان ذکر شده است که از پوشیدن لباس هایی که باعث جلب توجه می شوند، اجتناب کنید. آیا به نظر بانوان محترم، به سر گرفتن انواع مختلف چادر هایی که اخیرا رواج یافته اند (چادر ملی طرح دار،عربی،شال دار،...) باعث زیباتر جلوه دادن فرد و جلب دیگران نسبت به بانوان نمی شود؟ یا در دیدگاهی دیگر،پ یدا بودن مقداری از موی سر یا پیدا بودن دست ها و پاها (بیش از حد مجاز) یا استفاده از لباس های تنگ، باعث جلب نگاه های یک مرد بالغ و عاقل به سمت این گوهر آفرینش نخواهد شد؟

این دو دیدگاه اخیر مفصلاً در مطالب بعدی به صورت جداگانه تحلیل و بررسی می شوند.

در آینده،مرتبط با موضوع اخیر می خوانید:

                                -چادر،چادری شدن یا محجبه شدن...

                                -حجاب،بی حجابی،بد حجابی ،برهنگی...

                                منتظر باشید...

 
طبقه بندی: سخنان حجاب،
برچسب ها: پوشش، حجاب، زن،
[ سه شنبه 6 دی 1390 ] [ 02:57 ب.ظ ] [ مدیون شهدا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


Check Google Page Rank
ایران رمان