تبلیغات
چـــادر خـــاکـی

چـــادر خـــاکـی
*** زینب عفیفه ای است که در راه عفتش .... عباس می دهد،نخ معجر نمی دهد ***
قالب وبلاگ
نوای وبلاگ
پخش زنده حرم
نظر سنجی
مطالب این وبلاگ را چقدر موثر ارزیابی می کنید؟

اسماعیل ِ من


همانطور که در موضوع بحث در رابطه با پوشش مطرح شد، آراستگی و نظم در پوشش و ظاهر دو مقوله جدا از هم اما موازی می باشند.هر یک از این دو مقوله دارای محدوده و اصول خاصی هستند.همه انسان هاییکه در جامعه حضور می یابند موظف به رعایت نظم در پوشش و برقراری آراستگی و زیبایی هستند؛یا به بیانی دیگر ، آراستگی و زیبایی یک جامعه مرهون آراستگی و زیبایی اعضای آن جامعه است.حال باید به این نکته توجه کرد که اصول و محدوده آراستگی  . زیبا حضور یافتن در جامعه چیست!همانطور که قبلا بیان شد،زیبایی یک امر نسبی و نظم یک امر متقن است.این نسبیت و اتقان در پوشش افراد جامعه،نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.کمی جزیی تر به موضوع می نگریم.

همه انسان ها می دانند زن ،این گوهر برتر خلقت،لطیف،سرشار از زیبایی و عطوفت است.و این که زن باید در دیدگاه جامعه منظم و زیبا باشد،بحثی کاملا روشن و واضح است.اما باید توجه کرد که این زیبایی و نظم از اصول خود خارج نشود.


با نگاهی دقیق تر به موضوع زیبایی ، این مساله حائز اهمیت می شود که آیا هرکسی به هر نحوی که علاقه دارد می تواند زیبایی را برای خود تعریف کند؟!مسلما پاسخ این سوال منفی است.زیرا همه افراد متعلق به یک جامعه هستند وعمل هریک از اعضای جامعه په به صورت خودآگاه و چه نا خودآگاه بر دیگر اعضای جامعه موثر است.اززاویه ای دیگر بحث را پی میگیریم.

در جامعه امروزما،مساله زیباسازی فردی در دو شاخه یا به دو شیوه دنبال می شود:

1)زیباسازی از طریق افزودن هرنوع ماده اضافی به چهره فرد که به آرایش معروف است.

2)جلوه نمایی زیبایی های ذاتی با استفاده از پوشش نا مناسب و ضعیف

قبل از بسط  و شرح این دو مورد،بهتر است موضوع دیگری را بررسی کنیم.هر یک از افرادی که از این دو مورد برای زیبا جلوه دادن خود استفاده می کنند،می توانند برای خود دلایلی داشته باشند که در زیر چندی از این دلایل را برشمرد و هرکدام را مختصر شرح می دهیم:

1)هدف از این کار،ایجاد نظم و آراستگی ظاهر است

2)افراد ممکن است به اجبار خانواده ، همسر یا شرایط محیط زندگی اینگونه عمل کنند

3)این موضوع نوعی سلیقه شخصی برای هر فرد است و به هیچ فرد دیگری ارتباط ندارد

4)هدف از این کار جذب جنس مخالف و لذت بردن از این کار است

5)....

ابتدا از مورد 2 شروع کرده و در پایان مورد 1 را بررسی می کنیم.

افرادی که به اجبارخانواده،همسر یا شرایط زندگی ناچارن از پوششی ضعیف و نامناسب استفاده کنند یا موطف هستند از لولزم آرایشی برای زیباتر جلوه دادن خود دراجتماع استفاده کنند فقط کافیست به این سوال پاسخ دهند که آیا این کار بر دیگران تاثیری دارد؟اگر پاسخ مثبت است،چه تاثیری را بر دیگر افراد جامعه و به خصوص بر جنس مخالف می گذارند و آیا به عواقب این تاثیرات بر جنس مخالف آگاهی دارند؟!!

در پاسخ به شخصی بودن این موضوع،همین نکته کافی است که همه افراد جامعه در تعامل با یکدیگر هستند و اعمالشان در ارتباط با هم است.بنابراین ، شخصی بودن مساله پوشش کاملا منتفی است.شبه ای که به این پاسخ وارد می شود این است که دیگران می توانند افرادی که ظاهری اینگونه دارند را نبینند.اینطور پاسخ می دهیم:

1)بااین محدودیت ایجاد کردن برای دیگران،آرامش دیگران سلب می شود

2)اگر حضور با چنین وضعی در جامعه به کسی خسارتی وارد نمیکند یا هدف خاصی را دنبال نمی کند پس چه لزومی دارد تا برای زیباتر جلوه دادن خود از این همه ترفند استفاده شود؟

برای مورد آخر نیز ترجیح می دهم سکوت کرده و پاسخ را به ذهن شما خواننده محترم واگذار کنیم چرا که پاسخ واضح است و طبعا این نوع طرز فکر ، بسیار پست تر از فکر یک انسان است!!

و اما پاسخ برای گروهی که هذف از این کار را ایجاد نظم و اراستگی ظاهر می بینند.همانگونه که طرح شد،هیچ انسانی با نظم و اراستگیمخالف نیست و حتی در دین اسلام نیز ، بی نظمی و ژولیدگی مذموم شمرده شده است.اما این آراستگی و زیبا جلوه نمودن حدود خاصی را می طلبد.

انشاالله در ادامه بحث،آزادی در آراستگی و چگونگی آن را به تفصیل دنبال خواهیم کرد.منتظر ما باشید.

 

 
طبقه بندی: بحث در رابطه با پوشش،
برچسب ها: حجاب،
[ سه شنبه 9 اسفند 1390 ] [ 03:40 ق.ظ ] [ مدیون شهدا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


Check Google Page Rank
ایران رمان