تبلیغات
چـــادر خـــاکـی

چـــادر خـــاکـی
*** زینب عفیفه ای است که در راه عفتش .... عباس می دهد،نخ معجر نمی دهد ***
قالب وبلاگ
نوای وبلاگ
پخش زنده حرم
نظر سنجی
مطالب این وبلاگ را چقدر موثر ارزیابی می کنید؟

اسماعیل ِ من


پس از مباحث گذشته در راستای تبیین حجاب اسلامی، دلایل به کارگیری حجاب و مسائل مرتبط، وقت آن رسیده است تا کمی دقیقتر به موضوع پوشش صحیح اسلامی بپردازیم.

مساله پوشش صحیح اسلامی فقط مختص زنان و دختران نیست بلکه امری محتوم برای مردان نیز می باشد اما در این مبحث فقط به پوشش صحیح زنان می پردازیم و در مباحث بعدی پوشش مردان را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بر مبنای کلام وحی، پوشش مناسب برای زنان پوششی است که علاوه بر پوشاندن حدود مشخص شده و حفظ حریم خصوصی زن، باعث جلب توجه نامحرمان نیز نشود. در واقع شرط لازم و کافی برای پوشش بانوان در قرآن کریم به دقت مطرح شده است. اما متاسفانه گاهی بر اثر بی توجهی،غفلت و یا جهل (که در مباحث پیشین، فرض جهل در عدم رعایت حجاب در جامعه امروز را رد کردیم) و یا قرار گرفتن در اجبار، شرط لازم و کافی در رعایت پوشش را رعایت نمی کنند. برای مثال به سرگذاشتن روسری یا شال و بستن آن به فرم های مختلف که در کشورمان رواج پیدا کرده است (لبنانی، بحرینی، ...) و استفاده از گیره های زرق و برق دار برای بستن آن  و به سر گرفتن چادر به روش های خاص به نحوی که به زیبایی فرد اضافه کند، گاهی اوقات باعث جلب نگاه ها به طور ناخودآگاه می شود. لازم به ذکر است در طرح این مسائل، نظر شخصی بنده، صرفا دخیل نمی  باشد بلکه مبحث، مبتلا به بسیاری از افراد دارای دغدغه حجاب می باشد. لذا بر این دسته از بانوان محترم که اهتمام در حفظ حجاب برتر دارند لازم است دقت بیشتری در این موضوع داشته باشند.

موضوع دیگری که اخیرا در کشور رواج پیدا کرده است، استفاده از مانتو های بلند می باشد. همانطور که قبلا مطرح کردیم، صرف به سر گرفتن چادر نمی تواند دلیل بر حجاب کامل باشد و همچنین صرف پوشیدن مانتو نمی تواند دلیل بر بد حجابی یا بی حجابی باشد. استفاده از مانتو های مناسب که اندام را به طور کامل بپوشاند و جلب توجه نکند و حریم پوشش اسلامی را به دقت حفظ نماید می تواند به عنوان حجاب سالم شناخته شود اما استفاده از مانتوهایی که اخیرا رواج پیدا کرده است نه تنها حجاب درست نمی باشد بلکه مایه ی بی حجابی را نیز فراهم می کند.به نظر شما مانتوی بلندی که یقه آن 20 تا 30 سانتیمتر زیر گلو بسته می شود و از پایین پا به فاصله 30 تا 50سانتیمتر ،در جهات مختلف برش خورده باشد و فرد پوشنده آن نیز شال را به گویی به اجبار به سرگرفته باشد،آیا می تواند حجاب صحیح و کاملی باشد یا خود مایه ی بی حجابی و جلب نگاه ها است؟؟!!(قضاوت با شما...)

موضوع دیگری که بانوان باید در پوشش خود رعایت کنند استفاده از رنگ های مختلف در لباس ها می باشد. همه می دانیم که استفاده از رنگ های متضاد در کنار هم نیز عامل برجسته شدن در نگاه ها می شود. شایان ذکر است منظور از نگاه، نگاه های ناخود آگاه و یا نگاه های مریض است.

برای مثال به سرگرفتن شال آبی رنگ به نحوی که کاملا معیار پوشش اسلامی را رعایت کند و استفاده از چادر مشکی به گونه ای که لبه شال از چادر بیرون زده باشد و پوشیدن کفش سفید رنگ یا کرم رنگ که از زیر چادر مشکی کاملا پیداست، می تواند در شرط لازم و کافی برای پوشش صحیح، صدق کند؟!!

باید توجه کرد که استفاده از این رنگ ها در زیر چادر به نحوی که نگاه های بیرون چادر را متوجه نسازد، هیچ گونه ایرادی نخواهد داشت.

با این حال باید دقت کرد که رعایت حجاب، فقط و فقط وظیفه زنان نیست بلکه مردان نیز موظف به رعایت حجاب در زمینه های مختلف می باشند اما از آن جا که زن، منبع و ساطع کننده حیا و عفت در جامعه است، وظیفه سنگین تری را به دوش می کشد.

یادمان باشد:

حجاب ظاهر،زیباست و وسیله ی زیبایی باطن است؛ نه وسیله ی زیبایی ظاهر

باطن زیبا، ظاهر را زیبا می کند
طبقه بندی: سخنان حجاب، بحث در رابطه با پوشش،
برچسب ها: حجاب، چادر، روسری، مدحجاب، زن،
[ یکشنبه 26 شهریور 1391 ] [ 12:00 ب.ظ ] [ مدیون شهدا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


Check Google Page Rank
ایران رمان